Thursday, 01.27.2022, 02:10pm (GMT)
  Giris
  SSS
  RSS
  Linkler
  Site
  Irtibat
 
Mjora Butik Otel Ardeşen ; ARDEŞENLİ ŞEREF ŞEROĞLU TÜRKİYE 3. SÜ OLDU ; 8. Ankara Açık Tavla Şampiyonasında Büyük Başarı ; Klavyeler Yakında Tarih Olacak! ; Çocuğu olmayan ailelere Kirobo
::| Anahtar Kelime:       [Sitede Arama]
 
Tum Konular  
  Elektronik
  Spor
  Haberler
  Forum
  Güncel
  Magazin
  Sağlik
  Cinsiyet
  Konaklama
  İnşaat
  ::| Anket
Hangi alışveriş sitesini tercih edersiniz ?
bpazar.com
n11.com
gittigidiyor.com
bunadeger.com
epttaavm.com
nilavm.com
amazon.com.tr
hepsiburada.com
incehesap.com
teknikmekan.com
 
  ::| Haber Listemiz
Adiniz:
E-Posta adresiniz:
 
 
 
Sağlik
 
Kalp-damar hastalıkları, en sık ölüm nedeni
Thursday, 09.29.2016, 11:28am (GMT)

Kalkan, Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kalp-damar hastalıkları ve kötü sonuçlarından korunmak için etkili biçimde tedbir almanın önemli olduğunu vurguladı.

Bu tedbirlerin genel olarak, sağlıklı yaşam önerilerini toplumun tüm kesimlerine uygulatmanın yanı sıra, kalp damar hastalığı veya gelişme riski orta-yüksek olan kişilerde bilinen risk faktörlerini azaltmayı, kontrol altına almayı ve sedanter yaşam tarzını daha aktif bir hayat şekline dönüştürmeyi amaçladığını dile getiren Kalkan, şöyle devam etti:

"Dünya Kalp günü vesilesiyle, hastalıkların oluşumundaki risk faktörlerine ilişkin farkındalığın arttırılması hedefleniyor. Ölümcül ve ölümcül olmayan kalp-damar hastalık riskinin cinsiyete, yaşa göre bireysel olarak hesaplanmasını, buna dayanarak başta majör risk faktörlerine uygun müdahalelerle kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve erken ölümlerin önlenmesi yönünde harekete geçmenin önemini vurgulamak istiyorum. Çünkü kalp ve damar hastalıkları, tanı ve tedavideki tüm gelişmelere rağmen ölümlerin en sık nedeni olmaya devam ediyor. Ancak hastalığı oluşturan risk faktörleri ve sağlıksız yaşam şartlarının düzeltilmesiyle, kalp damar hastalıkları ve oluşabilecek kötü sonuçlar yüzde 80'e kadar önlenebilir. "

- "Yılda 600 binden fazla kişi pasif içicilikten yaşamını yitiriyor"

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalkan, yaş, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, obezite, hipertansiyon, hiperlipidemi (kandaki yağ miktarındaki artış), diyabet, ailede birinci derece yakınlarda erkeklerde 55, kadınlarda 65 yaş altında kalp damar hastalığı öyküsü olması gibi durumların kalp-damar hastalığı riskini arttıran en önemli faktörler olduğunu belirtti.

Günümüzde sigara içen gençlerin sayısının giderek arttığını vurgulayan Kalkan, "Her yıl aralarında çocukların da bulunduğu 600 binden fazla insan, tütün kullanmadıkları halde pasif içicilik nedeniyle yaşamlarını kaybetmektedir. Bebeklerde dahi tütün dumanına pasif maruziyet nedeniyle ani ölümler yaşanmaktadır." dedi.

Kalkan, sigarayı bırakmanın ve dumanına maruziyetten korunmanın, kalp, akciğer hastalıklarını ve inme riskini ciddi oranda düşürdüğüne işaret ederek, şunları anlattı:

"Ayrıca son zamanlarda yapılan çalışmalarda, düşük sosyo-ekonomik düzey, iş ve aile stresi, depresyon, sosyal hayattan uzak olmak, anksiyete gibi psikososyal faktörlerin de bu hastalıklara yakalanma riskini arttırabileceği gösterilmiştir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, önde gelen 10 ölüm nedeninden 4'ü ile doğrudan bağlantılıdır."

- Kalp sağlığı için beş kritik uyarı

Doç. Dr. Kalkan, sağlıklı kalmak ve kalp-damar hastalığına yakalanma riskini azaltmak için temel olarak yapılması gerekenlere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Öncelikle sağlıklı beslenin. Yemeklerde tam tahıllı ürünler ve bakliyat tercih edilmeli. Mevsimsel taze sebze ve meyveler bolca, haftada 1-2 kez de ızgara ya da buğulama şeklinde balık tüketilmeli. Fındık, ceviz, fıstık gibi omega-3 doymamış yağ içeren atıştırmalıklar eksik edilmemeli. Sağlıksız hazır gıdalardan uzak durulmalı. Şeker, özellikle glikoz şurubu, tuz, kaya tuzu hariç, doymuş ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketilmemeli. Hazır meşrubattan kaçınılmalı ve alkol tüketiminden olabildiğince uzak durulmalı. İkincisi, fiziksel aktiviteyi arttırın. Hareketsizlikten kaçınılması, haftada en az 3 gün 30-45 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapılmalı. Tempolu yürüyüşü öneriyoruz. Yaşa uygun düzenli spor alışkanlıkları kazanılmalı. Üçüncüsü, herhangi bir formdaki tütünden uzak durun. Sigara içiliyorsa bırakılmalı. Bırakmakta zorlanılıyorsa, hekime başvurulmalı. Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklar için düzenli doktor kontrollerinizi yaptırın. Dördüncüsü, risk faktörleri için düzenli sağlık kontrolleri yaptırılmalı. Doktorun önerilerine, ilaç tedavisine ve kontrollerine uyulmalı. Beşincisi fazla kilolardan kurtulun. Yaş, cinsiyet ve boya göre ideal kilonun öğrenilmesi, kontrol altına almak için doktor ve diyetisyenlerden gerekli desteğin alınması."

Kalkan, "İçinde sevdikleriniz olan kalbinizi ihmal etmeyin. Kalp sağlığınız için harekete geçin. Tüm ömrünüz boyunca kalp sağlığınız için yapmanız gerekenleri unutmayın." ifadeleriyle sözlerini tamamladı.
teknikmekan.com

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Gonder        Yukari


Benzer Haber Konulari:
» Probiyotikler Salgın Hastalıklardan Korunmada Etkili
» Erkeklerin Korkulu Rüyasına Çare Bulundu
» Sağlık Bakanlığı‬, ‪Gülhane Askerî Tıp Akademisi‬
» Tedavisi yapılan yaralı şahin doğaya bırakıldı
» EN BÜYÜK İYİLİK KAN BAĞIŞIDIR.


Yeni Eklenen Haberler :
Probiyotikler Salgın Hastalıklardan Korunmada Etkili (09.29.2016)
Erkeklerin Korkulu Rüyasına Çare Bulundu (09.29.2016)
Sağlık Bakanlığı‬, ‪Gülhane Askerî Tıp Akademisi‬ (09.29.2016)
Tedavisi yapılan yaralı şahin doğaya bırakıldı (09.29.2016)
Işıltılı Kıyafetler (09.04.2015)
Karaca Gömlek %55 Pamuk+%45 Poly Uzun kollu Buz Mavisi (08.04.2015)
Karaca Gömlek %55 Pamuk+%45 Poly Uzun kollu Lacivert (08.04.2015)
Karaca Gömlek %55 Pamuk+%45 Poly Uzun kollu Açık Lila (08.04.2015)
Karaca Gömlek %55 Pamuk+%45 Poly Uzun kollu Beyaz (08.04.2015)
EN BÜYÜK İYİLİK KAN BAĞIŞIDIR. (07.20.2015) 
  ::| Etkinlikler
January 2022  
Pz Pzt Sa Car Per Cu Ct
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Sicak Makaleler
Kalp-damar hastalıkları, en sık ölüm nedeni
Probiyotikler Salgın Hastalıklardan Korunmada Etkili
Erkeklerin Korkulu Rüyasına Çare Bulundu
Sağlık Bakanlığı‬, ‪Gülhane Askerî Tıp Akademisi‬
Tedavisi yapılan yaralı şahin doğaya bırakıldı
Karaca Gömlek %55 Pamuk+%45 Poly Uzun kollu Buz Mavisi
Karaca Gömlek %55 Pamuk+%45 Poly Uzun kollu Lacivert